TUOMARIT

LAUANTAI 7.7.2018

Ryhmä 2

pinseri, sarplaninac, shar pei, tiibetinmastiffi Annette Bystrup, Tanska kaukasiankoira, kääpiösnautserit, suursnautserit Irina Shvets, Venäjä newfoundlandinkoira Klaus Strack, Saksa englanninbulldoggi, espanjanmastiffi, sao miguelinfila, snautserit, tornjak, tosa, uruguayncimarron Marianne Holm dobermanni, kääpiöpinseri, leonberginkoira, rottweiler Nina Janger bernhardinkoirat, tanskandoggit Roberto Schill, Romania alentejonkoira, apinapinseri, bukovinankoira, bullmastiffi, cane corso, hovawart, landseer, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, venäjänmustaterrieri Zorica Blomqvist, Ruotsi muut Birgitta Svarstad, Ruotsi

Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Roberto Schill, Romania

Ryhmä 5

grönlanninkoira, laikat, keeshond, pomeranian, portugalinpodengot, ruotsinlapinkoira, shiba, shikoku, thai ridgeback, valkoinen ruotsinhirvikoira, volpino italiano Annette Bystrup, Tanska basenji, samojedinkoira, siperianhusky Guido Schäfer, Saksa chow chow, cirneco dell'etna, dansk spids, eurasier, hokkaido, hälleforsinkoira, islanninlammaskoira, japaninpystykorva, kanarianpodenco, länsigöötanmaanpystykorva, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat Hanne Laine Jensen, Tanska karjalankarhukoira, pohjanpystykorva, suomenlapinkoira Irina Poletaeva harmaa norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, suomenpystykorva Jukka Kuusisto akita, alaskanmalamuutti, ibizanpodencot, kainkoira, kishu, koreanjindonkoira, taiwaninkoira Klaus Strack, Saksa grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit Maria Dekaristou, Kreikka american eskimo dog, buhund, kaanaankoira, lunnikoira, musta norjanhirvikoira, thaimaanpystykorva Marianne Holm amerikanakita, faaraokoira Pam Douglas, Uusi-Seelanti lapinporokoira Saija Juutilainen

Varalla kaikille ryhmä 5 roduille (ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenlapinkoira ja suomenpystykorva) Maria-Marionka Dekaristou, Kreikka

Ryhmä 7

punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri Domenico Di Matteo, Italia englanninsetteri, gordoninsetteri, pointteri, pont-audemerinspanieli, spinone, saint-usugenspanieli Paula Heikkinen-Lehkonen, muut Jukka Kuusisto

Ryhmä 8

kultainennoutaja Andrzej Stepinski, Puola clumberinspanieli, englanninspringerspanieli, espanjanvesikoira, fieldspanieli, lagotto romagnolo, portugalinvesikoira, sussexinspanieli, viiriäiskoira Anne Livo Buvik, Norja amerikancockerspanieli, sileäkarvainen noutaja Domenico Di Matteo, Italia chesapeakelahdennoutaja, labradorinnoutaja, novascotiannoutaja Marja Talvitie cockerspanieli, kiharakarvainen noutaja Paula Heikkinen-Lehkonen amerikanvesispanieli, barbet, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kooikerhondje, walesinspringerspanieli Roberto Schill, Romania

Ryhmä 10

irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira Hanne Laine Jensen, Tanska azawakh, saluki, sloughi Klaus Strack, Saksa skotlanninhirvikoira, whippet Pam Douglas, Uusi-Seelanti afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, venäjänvinttikoira Saija Juutilainen

Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Birgitta Svarstad, Ruotsi

Junior handler Sini Tervo



RYHMÄKILPAILUT

RYHMÄ 2 Marianne Holm
RYHMÄ 5 Paula Heikkinen-Lehkonen
RYHMÄ 7 Irina Poletaeva
RYHMÄ 8 Marja Talvitie
RYHMÄ 10 Saija Juutilainen
PARAS VETERAANI Annette Bystrup
PARAS KASVATTAJARYHMÄ Birgitta Svarstad


SUNNUNTAI 8.7.2018

Ryhmä 1

australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bergamasco, bouvier, brienpaimenkoira, hollanninpaimenkoirat, pulit, pumi Andrzej Stepinski, Puola australianpaimenkoira, kuvasz Guido Schäfer, Saksa etelävenäjänkoira Irina Shvets, Venäjä owczarek podhalanski, picardienpaimenkoira, polski owczarek nizinny, schapendoes, sileäkarvainen collie Maria Dekaristou, Kreikka bordercollie, ceskoslovensky vlcak, karpaattienkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, lancashirenkarjakoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, mudi, romanianpaimenkoira, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Marianne Holm schipperke Nina Janger welsh corgit Pam Douglas, Uusi-Seelanti itäeuroopanpaimenkoira, katalonianpaimenkoira, partacollie, pyreneittenpaimenkoirat, saarloos wolfhond, serra de airesinpaimenkoira Paula Heikkinen-Lehkonen ardennienkarjakoira, pitkäkarvainen collie, saksanpaimenkoirat, valkoinenpaimenkoira Roberto Schill, Romania shetlanninlammaskoira Zorica Blomqvist, Ruotsi, pieni amerikanpaimenkoira Birgitta Svarstad, Ruotsi

Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Marja Talvitie

Ryhmä 3

borderterrieri, cairnterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, jackrussellinterrieri, parsonrussellinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Anne Livo Buvik, Norja silkkiterrieri, yorkshirenterrieri Birgitta Svarstad, Ruotsi airedalenterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, saksanmetsästysterrieri, staffordshirenbullterrieri Hanne Laine Jensen, Tanska skyenterrieri, tenterfieldinterrieri, walesinterrieri Irina Poletaeva vehnäterrieri Maria Dekaristou, Kreikka kerrynterrieri, sealyhaminterrieri Marja Talvitie australianterrieri, englanninkääpiöterrieri, manchesterinterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Nina Janger amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, bedlingtoninterrieri, brasilianterrieri, glen of imaalinterrieri, japaninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri Paula Heikkinen-Lehkonen

Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Roberto Schill, Romania

Ryhmä 4

kaikki rodut Irina Shvets, Venäjä

Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Marianne Holm

Ryhmä 6

amerikankettukoira Irina Poletaeva beagle, beagle harrier, englanninkettukoira, vihikoira Pam Douglas, Uusi-Seelanti suomenajokoira, walkerin pesukarhukoira Paula Heikkinen-Lehkonen muut Guido Schäfer, Saksa

Ryhmä 9

bolognese, chihuahuat, prahanrottakoira, venäjäntoyt Annette Bystrup, Tanska bichon frisé, japanese chin, mopsi, löwchen Birgitta Svarstad, Ruotsi cavalier kingcharlesinspanieli, maltankoira, shih tzu Domenico Di Matteo, Italia ranskanbulldoggi Hanne Laine Jensen, Tanska kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, lhasa apso Irina Poletaeva villakoirat Klaus Strack, Saksa papillon, phalène Maria Dekaristou, Kreikka tiibetinspanieli, tiibetinterrieri, venäjänbolonka Marja Talvitie bostoninterrieri, coton de tuléar, griffon belge, griffon bruxellois, havannankoira, petit brabancon Saija Juutilainen

Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Saija Juutilainen

Junior handler Pinja Lämsä



RYHMÄKILPAILUT

RYHMÄ 1 Paula Heikkinen-Lehkonen
RYHMÄ 3 Anne Livo Buvik
RYHMÄ 4 Irina Shvets
RYHMÄ 6 Guido Schäfer
RYHMÄ 9 Maria Dekaristou
PARAS VETERAANI Marja Talvitie
PARAS KASVATTAJARYHMÄ Pam Douglas
BEST IN SHOW Roberto Schill